Połowa lutego to idealny czas na to, żeby powoli przygotowywać się do prac w ogrodzie, których można podjąć się wraz z końcem miesiąca lub na początku marca. Panujące mrozy nie powinny być dla nas przeszkodą, dlatego że zimowy wysiew nasion przeprowadzamy w domu, a dopiero w maju, kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków, przenosimy sadzonki do ogrodu. Jednym z gatunków roślin, który możemy wziąć pod uwagę, jest lobelia przylądkowa - piękny okaz, który rozkwita bujnie, upiększając ogród drobnymi kwiatami. Przy odpowiedniej pielęgnacji bardzo się rozrasta, tworząc roślinny, kolorowy dywan. Nie należy do trudnych w uprawie, więc nie sprawi kłopotu nawet początkującym ogrodnikom.
Co można wysiać w lutym? Lobelia przylądkowa rozkwitnie bujnie i kolorowo
Lobelia przylądkowa, znana również jako stroiczka, to tylko jeden z wielu gatunków roślin pochodzących z rodziny dzwonkowatych. Ten kwiat wywodzi się z południowej Afryki, gdzie zdobi wilgotne łąki, a w Polsce cieszy się dużą popularnością na balkonach i ogrodowych rabatkach. W Europie występują jedynie dwa gatunki lobelii - lobelia jeziorna oraz właśnie lobelia przylądkowa. Ta bujnie rosnąca roślina kwitnie od wiosny i może zdobić ogrody aż do pierwszych późno jesiennych przymrozków. Charakterystyczne dla niej jest to, że bujnie się rozrasta, wytwarzając bardzo dużo małych kwiatów, które zbierają się w wiechy. Lobelia przylądkowa jest spotykana w wielu kolorach - fioletowym, niebieskim, białym, różowym i czerwonym.
Zobacz także:
Lobelia przylądkowa w piątce szklarniowej. Luty to dobry moment na wysiew
Lobelia przylądkowa należy do tak zwanej „piątki szklarniowej”, a to znaczy, że jej wysiew można rozpocząć już w lutym. Jak to zrobić? Nasiona rozsypujemy na wierzchniej warstwie ziemi w doniczce i przyklepujemy. Co ważne, nie zakrywamy ich ziemią. Wysiana lobelia do czasu rozsadu przebywa w domu, w temperaturze około 20 stopni Celsjusza. W ziemi umieszczamy ją dopiero w maju, kiedy minie ryzyko wiosennych przymrozków. Stanowiska preferowane przez lobelię są jasne, ale trzeba pamiętać o tym, że w pełnym słońcu jej kwiaty mogą zacząć płowieć.
Najlepszym podłożem dla tej rośliny będzie gleba przepuszczalna, próchnicza lub piaszczysto-gliniasta. Lobelia przylądkowa musi mieć stale wilgotne podłoże, dlatego trzeba pamiętać o jej systematycznym nawadnianiu. Dodatkowo, kiedy kwitnie, należy stosować wieloskładnikowe nawozy. Warto również wiedzieć, że przycinanie lobelii pobudza ją do wzrostu, dlatego robi się to zaraz po jej przekwitnięciu.