Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów, który towarzyszy nam już od poranka. Ma zwiększać efektywność, pobudzać do działania i zniwelować senność, która utrudnia funkcjonowanie w ciągu dnia. Okazuje się, że nie tylko kawa ma takie właściwości. Istnieje jej inny zamiennik, który warto wprowadzić do swojej diety. 

Właściwości kawy

Kawa znana jest na całym świecie. Ma grono swoich ulubieńców, którzy nie wyobrażają sobie rozpocząć bez niej dnia. Ceniona jest za smak, dużą dostępność i wiele różnorodnych odmian. Nie da się zaprzeczyć, że kawa ma również wiele prozdrowotnych właściwości. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że kawa bogata jest w antyoksydanty. Pomagają chronić nasz organizm przed działaniem szkodliwych rodników. Mogą pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca i innych chorób przewlekłych. Kawa też doskonale reguluje poziom cukru we krwi. Zawarta w niej kofeina poprawia koncentrację i skupienie, dlatego wiele osób pije ją przed pracą, czy ważnym egzaminem. Picie kawy może być też dobrym uzupełnieniem diety. Przyśpiesza metabolizm i może pomóc w zadbaniu o zdrowie przy spalaniu zbędnych kilogramów. Choć oczywiście nie zastąpi zdrowego jadłospisu i aktywności fizycznej. Kawa jest też dobrym pretekstem do spotkania ze znajomymi lub kiedy dopada nas słabszy nastrój. Przez dużą zawartość kofeiny zwiększa poziom energii i przez wiele osób stosowana jest na poprawę nastroju. Z tego dobrodziejstwa warto jednak korzystać z umiarem. Nadmierne spożywanie kawy może prowadzić do skutków ubocznych związanych z bólem żołądka, czy problemami ze snem. Warto skonsultować się wtedy z lekarzem.

Zobacz także:

Kawa - zdrowy zamiennik

Kawa to zdecydowanie najpopularniejsze źródło kofeiny. Istnieją jednak sytuacje, kiedy chcemy sięgnąć po inny napój, a wciąż zależy nam na zachowaniu pobudzającego działania. Yerba mate to napar, który przyrządza się z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Roślina pierwotnie pochodzi z Azji, z gór na pograniczu Chin i Indii. Mimo że w Polsce powszechnie nie piło się tego napoju, niedawno dość dobrze się u nas zadomowił i jest hitem sezonu. Przypisuje mu się wiele właściwości. Do najważniejszych należy zmniejszenie apetytu, przyspieszanie przemiany materii i obniżanie poziomu złego cholesterolu. Mówi się od wielu lat, że jest to zdrowszy zamiennik kawy. Standardowa filiżanka parzonej kawy zawiera ok. 96 mg kofeiny, a jedna filiżanka yerba mate ok. 85 mg kofeiny. Jej wysoka zawartość powoduje obniżenie zmęczenia i poprawienie poziomu koncentracji. W odróżnieniu od kawy w yerba mate substancja uwalnia się stopniowo, dlatego efekt pobudzenia utrzymuje się o wiele godzin dłużej. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego pomoże w utrzymaniu koncentracji, jednak należy unikać jego spożywania codziennie i w dużych ilościach.

Jak prawidłowo zaparzyć yerba mate?

Yerba mate jest naparem z rozdrobnionych i wysuszonych liści krzewu, zazwyczaj pije się go na ciepło. Aby można było się cieszyć ich wyjątkowym smakiem, należy zaparzyć ją zgodnie z rytuałem. Indianie Guarani jako pierwsi odkryli właściwości ostrokrzewu paragwajskiego, dlatego zgodnie z tradycją przygotowanie odbywa się zgodnie ich wskazówkami sprzed lat. W piciu yerba mate ważny jest nie tylko susz, ale i narzędzia do parzenia oraz temperatura wody. To wszystko nadaje temu niesamowitej wyjątkowości. Jeśli chcemy spróbować smaku prawdziwej yerba mate, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. 

Co potrzebujesz, aby zaparzyć yerba mate:

  • Matero - naczynie, w którym będziemy przygotowywać napar;
  • Bombilla - metalowa rurka z filtrem, która pomoże oddzielić napój od suszu;
  • Termometr;
  • Susz z ostrokrzewu paragwajskiego;
  • Woda.

Może się wydawać, że przygotowanie yerba mate tradycyjną metodą jest znacznie trudniejsze niż zaparzenie standardowej herbaty. Nic bardziej mylnego, ten schemat bardzo łatwo wchodzi w nawyk. Porcje suszu można zalewać kilka razy, aż wciąż będzie wyczuwalny jego smak.

Parzenie yerba mate:

  1. Należy wsypać susz na dno naczynia, na początek wystarczą 2-3 łyżeczki liści;
  2. Przechylamy matero pod kątek, aby na ścianie utworzyła się górka, a dno odsłoniło się;
  3. Na kopczyku układamy rurkę filtrem do dołu, tak aby dodykała dna;
  4. Zalewamy susz wodą o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza;
  5. Napar powinien parzyć się około 5 minut i jest gotowy do spożycia.