Temperatury za oknem spadły na dobre, a opadów śniegu możemy spodziewać się lada chwila. Takie okoliczności sprzyjają domowemu wypoczynkowi, jednak nie warto się do niego ograniczać. Polska kryje bowiem wiele imponujących zabytków, które w zimowej scenerii mogą robić jeszcze większe wrażenie, przenosząc nas do niemal baśniowej rzeczywistości. Jednym z nich jest zamek w Krasiczynie, prawdziwa perła renesansowo-manierystycznej architektury. Spacer po tym kompleksie zamkowo-parkowym stanowi idealne połączenie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu z dużą dawką niezwykłych doznań estetycznych oraz niemałą porcją wiedzy na temat tego wyjątkowego polskiego zabytku.

Zamek w Krasiczynie. Skarb polskiej architektury

Zamek w Krasiczynie znajduje się w województwie podkarpackim, a od Przemyśla dzieli go jedynie kwadrans drogi samochodem. Zbudowano go na przełomie XVI i XVII wieku w stylu renesansowo-manierystycznym. Budowę obiektu zainicjował kasztelan przemyski Stanisław Sieciński. Jego potomek przekształcił obronną budowlę w architektoniczny klejnot. Mury tego zamku gościły Zygmunta III Wazę, Władysława IV, Jana Kazimierza i Augusta II. Co takiego wyróżnia krasiczyński zabytek? Charakteryzują go cztery wieże narożne, każda z nich inna, a noszą one nazwy: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Zamek znajduje się w pięknym otoczeniu przyrody, dookoła znajduje się bowiem rozległy park. Obiektowi nadano w 2018 roku miano Pomnika Historii, dzięki czemu zyskał dodatkową ochronę. 

Zobacz także:

Co wyróżnia zamek w Krasiczynie?

Zimowy czas to idealny moment na odkrycie polskich zabytków w zupełnie nowej odsłonie. Zamek w Krasiczynie to bardzo atrakcyjna opcja, jeśli szukamy miejsca na spacer w pięknej scenerii. Obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich i zagranicznych turystów. Wielkie wrażenie wywiera już sama droga do zamku, prowadząca przez imponujący most. Po przekroczeniu bram obiektu, odwiedzających zachwycają dobrze zachowane, bogato zdobione wnętrza, a także znajdujące się w nich dzieła sztuki, na przykład malowidła, a także takie elementy, jak stiuki. Wśród miejsc, na które warto zwrócić uwagę, zwiedzając zamek w Krasiczynie, należy wyróżnić znajdującą się w Baszcie Boskiej kaplicę, która bywa porównywana do Kaplicy Zygmuntowskiej na Wawelu. Zachwycające są także dekoracje ścienne, tak zwane sgraffita, unikatowe na skalę europejską. Ich łączna powierzchnia liczy 3500 metrów kwadratowych. Przedstawiają one między innymi sceny biblijne, wizerunki polskich królów, a także sceny myśliwskie.

Zwiedzanie zamku w Krasiczynie

Zamek w Krasiczynie to idealne miejsce na zimowy rodzinny spacer. Zwiedzanie zabytku odbywa się z przewodnikiem. Ceny biletów są bardzo atrakcyjne. W przypadku wejścia do parku cena biletu ulgowego wynosi pięć złotych i dotyczy dzieci, młodzieży szkolnej, studentów i seniorów. Za bilet normalny należy zapłacić osiem złotych. Jeśli natomiast planujemy zwiedzać zamek, na bilet ulgowy będziemy musieli wydać 27 złotych. Bilet normalny będzie nas w takiej sytuacji kosztował 35 złotych. Taka wejściówka obejmuje oczywiście również wejście do parku. W ofercie znajduje się także bilet-pakiet, który upoważnia do wstępu do parku, obejmuje zwiedzanie z przewodnikiem, a także wejście na wieżę zegarową oraz do lochów. Jego cena to 32 złote w przypadku biletu ulgowego oraz 40 złotych za bilet normalny. Czas zwiedzania wynosi około 50 minut.