Czarne wilki, wyjątkowo rzadkie okazy na skalę europejską, odwiedziły lasy w województwie świętokrzyskim. Zwierzęta o takim umaszczeniu zarejestrowali badacze z Fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund w północnej części wspomnianego terenu. Dla wszystkich jest to ogromnym zaskoczeniem – zarówno w Polsce, jak i Europie najczęściej spotykane są wilki z szarą sierścią.
W Polsce pojawiły się czarne wilki
Przyrodnicy z Fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund zajmujący się ochroną dzikich zwierząt odkryli, że w województwie świętokrzyskim, a dokładniej w jego północnej części, pojawiły się czarne wilki. Artur Milanowski, leśnik z Nadleśnictwa Suchedniów, zajmujący się tropieniem wilków od 20 lat, kiedyś również widział tego rodzaju okaz – jednak wtedy tylko go sfotografował. Tym razem jednak dysponujemy już filmem, na którym widać zwierzęta.
Zobacz także:
W Europie czarne wilki spotykane są niezwykle rzadko.
Czarne wilki są częściej spotykane w Ameryce Północnej. W Europe wilki w 99 proc. są szarego umaszczenia, wskazuje na to sama nazwa canis lupus – wilk szary. Melanizm, czyli czarne zabarwienie sierści wśród wilków jest rzadkością. Wyjątkowe jest to, że udało się je uchwycić na nagraniu – powiedział PAP Artur Milanowski, leśnik z Nadleśnictwa Suchedniów.
Wilki prawdopodobnie pochodzą z tego samego miotu. Być może jest ich nawet więcej. Eksperci z Fundacji SAVE Wildlife Conservation Fund powiedzieli, że czarnego wilka po raz pierwszy zarejestrowali w lecie, gdy wraz z szarym osobnikiem przekraczał rozlewisko. W województwie świętokrzyskim prawdopodobnie żyje ok. 70 wilków.
Dlaczego czarne wilki są tak wyjątkowe?
Ich umaszczenie jest wynikiem mutacji genetycznej związanej z wersją KB genu K-locus – z tego powodu dochodzi do nadprodukcji melaniny, dzięki której sierść ma czarny kolor. W Polsce tak wyglądających wilków praktycznie nie widujemy – znane są jedynie pojedyncze przypadki. Z kolei w Ameryce Północnej czarne wilki nie należą już do rzadkich okazów.
Wedle najnowszych badań za występowanie czarnego ubarwienia odpowiedzialny jest gen, przekazywany wilkom w wyniku krzyżówek z psami. Psy i wilki należą do jednej rodziny i przez tysiące lat dochodziło do krzyżówek między nimi i takie sytuacje mogą mieć nadal miejsce. Jeśli dochodzi do krzyżówki i jakieś cechy genetyczne psa są korzystne, wówczas wpływa to na zmianę genotypu – powiedziała Joanna Toczydłowska z Fundacji SAVE Wildlife, cytowana przez Radiokielce.
Gen odpowiedzialny za czarny kolor sierści sprawia, że czarne wilki są odporniejsze na wiele chorób m.in. nosówkę. Jednak ze względu na nietypowy kod genetyczny mogą mieć słabszą kondycję i rozmnażać się mniej licznie niż szare wilki – co więcej, ich małe częściej umierają i są słabsze.
Wysokość w kłębie u samca wilka wynosi od 70 do 85 cm, niekiedy nawet do 90 cm – dla porównania wysokość w kłębie samca owczarka niemieckiego wynosi od 60 do 65 cm.
Ile wilków mieszka w Polsce? Jaką pełnią funkcje w ekosystemie?
Populacja wilków w naszym kraju liczy obecnie ok. 3500 okazów. Od 1998 roku podlegają ścisłej ochronie na terenie całej Polski. Ponadto chronione są także zapisami Dyrektywy Siedliskowej UE. Zwierzęta pełnią konkretną funkcję w ekosystemie. Ich drapieżnictwo może ograniczyć populacje dzikich ssaków kopytnych, lecz jednocześnie całkowicie ich nie wytępi. Dzięki temu, że wilki polują na dziki, mogą odnaleźć chore osobniki i zlikwidować źródło zakażenia w lasach i na polach. Co więcej, gdy wracają na obszary, z których je usuwano, przyczyniają się do odbudowy ekosystemu.
Obecność wilków zmienia wiele zachowań zwierząt roślinożernych. Te drugie z obawy przed drapieżnikami zaczynają być ostrożniejsze i rzadziej pojawiają się na obszarach, na których mogłyby zostać zaatakowane. W rezultacie roślinność w tym obszarze staje się gęstsza i tym samym stanowi lepsze miejsce do życia dla drobnych ssaków i ptaków.