Złoto od zawsze cieszy się wielką popularnością. Kojarzy się z luksusem, ale stanowi też istotną część inwestycji. Polacy chętnie kupują złoto, które nie tylko nie traci na wartości, ale jego cena rośnie szybciej niż inflacja.
Gdzie w Polsce można znaleźć złoto?
Polska nie jest kojarzona z wydobywaniem złota, jednak na pewnych terenach przez tysiące lat istniały kopalnie tego kruszcu. Do dzisiejszego dnia mieszkańcy liczą na pokaźne łowy w nurtach otaczających ich rzek. Szczególnie śmiali są mieszkańcy Dolnego Śląska, gdzie od średniowiecza wydobywano złoto w Złotoryi i Złotym Stoku. Przez prawie 700 lat z tych terenów udało się pozyskać 16 ton czystego surowca. Mimo że ostatnia kopalnia złota została zamknięta w 1961 r., to wciąż w jej okolicach pojawiają się tropiciele cennych kamieni.
Zobacz także:
W wielu miejscach Dolnego Śląska płukanie złota stało się nawet atrakcją turystyczną. Jeśli chcemy spróbować tego rodzaju rozrywki, najlepiej wybrać się nad rzekę Kaczawę, która zyskała tytuł złotej rzeki. Tuż za nią jest strumień Skora, który przepływa na zachód od Złotoryi. Cenne kamienie można znaleźć też w nurtach Kwisy i Zadrny, które nie mogą odpędzić się od zdeterminowanych poszukiwaczy. Poza terenami Dolnego Śląska odnotowano przypadki występowania złota w województwie opolskim. Na południu nad rzekami Prudnik i Biała Głuchołaska warto poszukać szlachetnych minerałów.
Rzeki, w których również odnaleziono złoto:
- Bóbr Wielki;
- Bóbr Mały;
- Dunajec;
- Wisłoka.
Jak zbierać złoto?
W pogoni za drogocennymi znaleziskami w pierwszej kolejności należy kierować się zasadami bezpieczeństwa. Złota poszukuje się w rzece, dlatego warto zwrócić uwagę na poziom wody, ale i jej podłoże. Na dnie znajdują się śliskie kamienie, które nie zawsze są dobrze widoczne. Łatwo można się o nie potknąć, co może poskutkować zachwianiem równowagi lub upadkiem. Udając się na wyprawę, należy też odpowiednio przygotować swój strój. Warto zadbać o ciepłe ubrania, które po ewentualnym zmoczeniu nie zabiorą nam całego ciepła. Doskonale sprawdzą się też kalosze, sięgające minimum kolan. Poza tak podstawowym wyposażeniem, potrzebujemy jeszcze tylko sita. To na nim po wynurzeniu go z wody ujrzymy nasze cenne zdobycze. Większe szanse na powodzenie zapewnią miejsca, gdzie nurt rzeki jest spokojniejszy. Złoto osadza się najczęściej na kamieniach, w postaci drobnych płatków lub ziarenek.
Poszukiwanie złota jest legalne, jednak przez jego wydobyciem należy udać się po stosowną koncesję. Ten proces reguluje Ustawa o Prawie Geologicznym i Górniczym, a znaleziska należą do Skarbu Państwa jako tzw. własność górnicza. Jednak na samorodki, czyli naturalne skupiska złota, które występują w przyrodzie, nie potrzeba żadnych pozwoleń. Wyjątkiem jest pozyskiwanie zbiorów z terenów prywatnych, wtedy należy uzyskać zgodę od właściciela gruntu. Zgodnie z prawem, na mocy Ustawy o rzeczach znalezionych, surowe metale (a dokładniej ich wartość) podlegają podziałowi między znalazcę, a właściciela terenu. Z odnalezionym kamieniem należy udać się do starosty powiatu, który opisze znalezisko i podzieli jego wartość między zainteresowanych.
Mistrzostwa Polski w płukaniu złota
W Złotoryi, czyli polskiej stolicy złota, od 25 lat odbywają się Mistrzostwa Polski w płukaniu złota. Polskie Bractwo Kopaczy Złota wraz z władzami miasta organizują to wydarzenie, które co roku przyciąga wielu zainteresowanych. Głównym punktem spotkania są zawody, w których zaprawieni zawodnicy rywalizują ze sobą o najlepsze wyniki w zbieraniu kruszcu. Organizatorzy co roku przypominają, że poza konkursem warto skupić się na dobrej zabawie, a przede wszystkim opierać się na uczciwości wobec innych konkurentów. To dobra okazja do spróbowania swoich sił w przeszukiwaniu złotoryjskiego zalewu.
Zawody podzielone są na kategorie wiekowe i indywidualne. Rozgrywkom towarzyszą występy z muzyką na żywo oraz stoiska z rękodziełem i lokalną kuchnią. Rywalizacja jest tylko pretekstem do spotkania się i zabawy, ale przy okazji można poznać historyczne sposoby wydobycia złota i jego płukania. Organizatorzy zapowiedzieli, że tegoroczne wydarzenie jest jednocześnie zaproszeniem do przygotowań na Mistrzostwa Europy w płukaniu złota, które odbędą się w Złotoryi po raz pierwszy już za dwa lata.