Możemy nie zgadzać się z koniecznością przestawiania zegarków, na razie jednak wciąż musimy to robić. Kiedy następuje zmiana czasu z letniego na zimowy? To już niedługo!
Skąd się wzięła zmiana czasu?
Kto wymyślił zmianę czasu? Jako pierwszy wpadł na ten pomysł amerykański polityk, uczony i filozof Benjamin Franklin - jeden z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych. Jego zdaniem wcześniejsze wstawanie i chodzenie spać miałoby pozytywny wpływ na gospodarkę kraju. Jego artykuł na ten temat miał jednak wydźwięk humorystyczny, dlatego nie potraktowano jego pomysłu poważnie i nie wprowadzono czasu letniego. Pierwszym krajem, który wprowadził czas letni, były Niemcy. Stało się to 30 kwietnia 1916 roku, kiedy przesunięto zegarki o godzinę do przodu. Do tamtej pory istniał tylko czas zimowy. To on uznawany jest za bardziej naturalny. W Polsce podział na czas letni i zimowy funkcjonuje nieprzerwanie od 1977 roku, wcześniej był stosowany tylko w niektórych latach.
Zobacz także:
Kiedy zmiana czasu w 2024 roku?
Zmiana czasu na zimowy w 2024 roku przypada na 27 października. Będzie to ostatni weekend października. Wtedy, w nocy z soboty na niedzielę, przestawiamy zegarki z godziny 3:00 na 2:00. Dzięki temu będziemy spali godzinę dłużej. Niektórzy zadają sobie pytanie, czy zmiana czasu występuje zawsze w te same dni? Łatwo to zapamiętać, ponieważ zmiana czasu z letniego na zimowy następuje zawsze w ostatni weekend października. Natomiast zmiana czasu z zimowego na letni ma miejsce zawsze w ostatni weekend marca.
Dyskusja na temat zakończenia podziału czasu na letni i zimowy toczy się od lat. Komisja Europejska we wrześniu 2018 roku zaproponowała rezygnację z sezonowych zmian czasu. Propozycja została wysunięta ze względu na prośbę obywateli i w oparciu o badania naukowe. Wybuch pandemii COVID-19 doprowadził do przerwy w pracy nad tym zagadnieniem. KE w 2021 roku zaleciła wszystkim krajom Unii Europejskiej przygotowanie „przepisów prawnych, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu”. Według zaleceń państwa członkowskie mają stosować obecne zasady dotyczące zmiany czasu do 2026 roku.
Polacy przeciwko zmianie czasu? Wyniki badań CBOS
W marcu 2019 CBOS (Centrum Badania Opinii Społecznej) przeprowadził badania na temat stosunku Polaków do konieczności dwukrotnej w roku zmiany czasu. Przeciwko temu rozwiązaniu opowiedziały się ponad trzy czwarte badanych (78,3 procent). Z kolei za utrzymaniem obecnego stanu było jedynie 14,2 procent pytanych. Jak Polacy wypadają pod tym względem na tle wszystkich Europejczyków? W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje publiczne, w których zebrano 4,6 miliona odpowiedzi. Aż 84 proc. respondentów opowiedziało się wtedy za zniesieniem zmian czasu.
Czy zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?
Zmiana czasu z pewnością wpływa na nasz rytm dobowy i trudno nam się do tego przyzwyczaić. Według kardiologa i hipertensjologa dr n. med. Piotra Gryglasa, najtrudniejszy jest pierwszy tydzień po zmianie czasu. Jak mówi ekspert:
Ludzie, w tym okresie przystosowywania się do nowych warunków, są rozdrażnieni, apatyczni, zdekoncentrowani. Największe znaczenie ma to dla naszej psychiki. W pierwszym tygodniu po zmianie czasu, zwłaszcza w poniedziałek, może też dochodzić do częstszych incydentów sercowych, bo to się wiąże z większym stresem, że trzeba wcześniej wstać, nie zaspać i przeorganizować się. To powoduje wzrost ciśnienia tętniczego i mogą się pojawić zaburzenia rytmu serca.