Temat emerytur od lat wzbudza ogromne kontrowersje społeczne. Zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, emerytury stażowe, czy nawet wysokość samych świadczeń, to kwestie, które powracają co jakiś czas do życia społecznego. Tym razem rząd przedstawia jasne stanowisko w sprawie emerytur.

Prawne podłoże emerytur

Wypłata świadczeń emerytalnych, chociaż stanowi mocno kontrowersyjny temat społeczny, ma swoje jasne podłoże prawne. Unia Europejska narzuca na Polskę wdrożenie specjalnych działań w celu zredukowania deficytu budżetowego do 3% dochodów kraju. Z kolei dług publiczny nie będzie mógł przekraczać 60% wartości PKB.

Zobacz także:

Aby wytyczne te zostały spełnione, Polska będzie musiała znacząco ograniczyć wydatki, lub zwiększyć dochody. Jak wpłynie to na wypłatę i wysokość świadczeń emerytalnych?

Wiek emerytalny w Polsce

Od 2017 roku w Polsce wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Historia pamięta jednak okres, w którym planowano wydłużyć wiek emerytalny aż do 67. roku życia oraz zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn.

Wciąż jednak istnieją zawody, w których na emeryturę można przejść o wiele wcześniej. Wśród nich należy wymienić między innymi:

  • Nauczycieli – po 25 latach pracy w zawodzie;
  • Górników – po 20 latach pracy w kopalni;
  • Strażacy i policjanci – po 25 latach służby;
  • Pracownicy służby zdrowia – lekarze i pielęgniarki mają przywilej przejścia na emeryturę po 25 latach pracy.

Istnieją również zawody, w których wcześniejsze przejście na emeryturę skorelowane jest z samą specyfiką pracy. Wymagające treningi tancerzy, gimnastyków i wielu sportowców oraz wymóg utrzymania ponadprzeciętnej mobilności i kondycji fizycznej sprawiają, że osoby te mają prawo odejść na emeryturę już w wieku 40-45 lat, a niektórzy kończą swoje kariery jeszcze wcześniej.

Kluczowa nowelizacja w emeryturach

Jeśli pamiętacie jeszcze szumne zapowiedzi emerytur stażowych, z pewnością wiecie, że miały one zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Projekt zakładał wprowadzenie możliwości przejścia na emeryturę po osiągnięciu określonego stażu pracy. Zakładano, że kobiety będą mogły przejść na emeryturę po przepracowaniu 35 lat, z kolei mężczyźni po 40 latach pracy.

Zwolennicy tego projektu już zacierają ręce. W końcu hipotetycznie, gdyby mężczyzna rozpoczął swoją karierę w wieku 18 lat, wówczas mógłby przejść na emeryturę już w wieku 58 lat, czyli aż o 7 lat wcześniej niż obecnie. Przeciwnicy projektu obawiają się jednak, że projekt ten piętnować będzie osoby rozpoczynające swoją karierę zawodową później, na przykład z powodu dalszego rozwijania swoich kompetencji na przykład na studiach wyższych.

Nowy wiek emerytalny. Kiedy emerytury stażowe wejdą w życie?

Jednym z polityków, który szczególnie mocno walczył o wznowienie prac nad projektem emerytur stażowych, był Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”. W liście skierowanym do marszałka Sejmu Szymona Hołowni apelował o wznowienie prac nad wyżej wymienionym projektem, wskazując na wstrzymania procesu.

11 lipca 2024 roku na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Katarzyna Ueberhan (przewodnicząca) oznajmiła, że rozpatrywanie projektu zostanie zakończone jeszcze w lipcu. Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem emerytur stażowych. Nowy projekt różni się jednak od początkowych koncepcji. Zakłada on, że osoby urodzone po dniu 31 grudnia 1948 roku, będą uprawnione do przejścia na emeryturę stażową, jeśli ich sumaryczny wynik okresu składkowego i nieskładkowego wynosić będzie 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn.

Chociaż trudno określić, kiedy dokładnie emerytury stażowe wejdą w życie, prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk uspokaja:

My oczywiście zachęcamy do policzenia wysokości przyszłej emerytury na naszym portalu e-ZUS. Wiek emerytalny w Polsce nie będzie zmieniany, ale każdy z obywateli może sobie przeanalizować, jak długo chce być aktywny zawodowo i jak chce zabezpieczyć się finansowe na starość.