Turkuć podjadek w pojedynkę nie zniszczy wszystkich upraw, ale duża populacja może wyrządzić spore szkody. Dlatego warto podjąć działania tak szybko, jak tylko dostrzeżemy, że szkodnik pojawił się w ogrodzie. Sposób z płynem do mycia naczyń sprawi, że turkuć podjadek opuści swoją kryjówkę i łatwo będzie można go złapać.
Jak rozpoznać obecność turkucia podjadka w ogrodzie?
Turkuć podjadek to jeden z największych owadów występujących w Polsce - potrafi osiągnąć do sześciu centymetrów długości. Wyglądem przypomina nieco świerszcza. Jest opancerzony, a wyróżniają go charakterystyczne, rozbudowane przednie odnóża. Ma długie czułki i przybiera ciemnobrązowy kolor. Turkuć podjadek większość życia spędza pod ziemią, ale możemy rozpoznać jego obecność po kilku sygnałach.
Zobacz także:
Należy zwrócić uwagę na to, czy w ogrodzie nie pojawiły się małe kopczyki ziemi. Śladów żerowania turkucia podjadka możemy również dopatrywać się w kondycji zasadzonych roślin. Jeśli ich korzenie są uszkodzone, a kwiaty zaczynają więdnąć, może to oznaczać, że mamy do czynienia ze szkodnikiem. Warto również przyjrzeć się trawnikowi - o obecności turkucia podjadka świadczą także żółte, suche plamy na trawie.
Zmieszaj z wodą i rozlej w ogrodzie, a turkuć podjadek wyjdzie na powierzchnię
Jeden turkuć podjadek nie wyrządzi katastrofalnych szkód w uprawach, jednak grupa szkodników już może. Dlatego należy działać tak szybko, jak tylko zauważymy ślady żerowania owada. Z uwagi na to, że na powierzchnię wychodzi dopiero nocą, trudno go wytropić. Istnieje jednak prosty sposób, aby go wywabić, złapać i pozbyć się z ogrodu. W tym celu należy zmieszać kilka kropli płynu do naczyń z wodą.
Płyn trzeba przelać do konewki i podlać nim okolice, w których podejrzewamy obecność turkucia podjadka. Jeśli szkodnik rzeczywiście tam jest, opuści tunel i wyjdzie na powierzchnię. Wtedy można go złapać, zamknąć w pojemniku i wynieść z dala od ogrodu. Bardzo ważne jest to, aby zachować przy tym ostrożność. Turkuć podjadek może ugryźć, a przenosi bakterie tężca. Dlatego łapiąc go, najlepiej użyć łopatki albo szczypiec.
Naturalni wrogowie turkucia podjadka. Co warto zasadzić w ogrodzie?
Warto zapobiegać pojawieniu się turkucia podjadka w ogrodzie poprzez stworzenie naturalnych barier w postaci roślin, które odstraszają tego szkodnika. Sprawdzą się w tym celu między innymi olsza czarna, szałwia, szachownica kostkowata czy macierzanka. Warto rozważyć zasadzenie przynajmniej jednej z tych roślin, aby nie borykać się w przyszłości z koniecznością zwalczania tego owada. Naturalnymi wrogami turkucia podjadka są także krety, jeże i koty.