Na próżno szukać ich na dziale świeżych warzyw i owoców, gdyż w świeżej formie są praktycznie niedostępne. Doceniane na całym świecie za cierpkość i gorycz, mogą pochwalić się też licznym właściwościami prozdrowotnymi. Warto mieć je w swoich domowych zapasach. 

Dlaczego warto jeść oliwki?

Oliwki nazywane są bogactwem kuchni śródziemnomorskiej. Słyną z wielu cennych składników odżywczych, dlatego warto umieścić je w swojej diecie. To smaczna i zdrowa przekąska, która może posmakować wielu. Rzadko się o tym mówi, ale oliwki mają potwierdzone działanie przeciwnowotworowe. Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym odgrywają szczególną rolę w profilaktyce raka piersi. Związki zawarte w oliwkach hamują rozmnażanie się komórek chorobotwórczych. Zawarte w nich kwasy tłuszczowe mają korzystny wpływ na zdrowie. Mogą okazać się istotnym elementem w profilaktyce cukrzycy i innych chorób przewlekłych. Francuscy badacze udowodnili, że codzienne spożywanie oliwy z oliwek może skutecznie ochronić przed udarem. Raport opublikowano w medycznym czasopiśmie "Neurologia". Wynika z niego jasno, że osoby, które potwierdzają częste korzystanie z oliwy, nawet w 41 proc. są mniej narażone na udar. 

Zobacz także:

Oliwki wspomagają także pracę układu pokarmowego. Duża zawartość błonnika usprawnia procesy trawienne człowieka. Posiłki bogate w oliwki chronią przed zaparciami i poprawiają perystaltykę jelit. Ich regularne spożywanie rozwiąże problem wzdęć. Skutecznie hamują apetyt na słodycze, a dzięki działaniu żółciopędnym przyczyniają się do zwiększonej regeneracji wątroby. Tłuszcze jednonienasycone, które występują w oliwkach, mogą wspomóc także proces chudnięcia. Zmiana typowego oleju na oliwę z oliwek i wprowadzenie jej do codziennej diety wspomoże proces rozkładu tkanki tłuszczowej. W połączeniu z aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą wpłynie na pozbycie się zbędnych kilogramów. Dieta bogata w ten rodzaj tłuszczy, zwiększa poziom tzw. hormonu sytości, dzięki któremu czujemy się pełni.

Które oliwki wybrać?

Producenci z roku na rok chcą polepszyć składy swoich produktów. Decydując się na zakup oliwek, w pierwszej kolejności przyjrzyj się składnikom umieszczonym na etykiecie. Najlepiej jeśli będą jak najbardziej naturalne. O dobrym składzie świadczyć będzie obecność jedynie podstawowych dodatków tj. sól morska, oliwa, naturalna solanka i ocet winny. Na rynku mamy dostępne ponad 700 odmian oliwek, które różnią się od siebie wielkością i kształtem. Ich kolor świadczy o fazie dojrzałości owocu. Oliwki zielone to te bardziej niedojrzałe. Jeśli nie zerwiemy ich z gałęzi, stopniowo ich kolor zmieni się na fioletowy, a następnie czarny. Najciemniejsze oliwki są zebrane nawet pół roku po tych zielonych. Oliwki segreguje się pod względem ich przeznaczenia. Jedne nadają się do tłoczenia, a inne stanowią surowiec do idealnych przysmaków stołowych. Ciężko wskazać, które oliwki są zdrowsze. Skupia się bardziej na ich wyglądzie i smaku. Czarne są delikatne, a zielone mają nieco bardziej gorzkawy smak. Te drugie mają dużo więcej błonnika, za to mniej węglowodanów. Zaleca się, aby dziennie spożywać 25 g oliwek, czyli około 7 sztuk dziennie. Przy ich regularnym spożyciu można dotrzeć ich korzystny wpływ na organizm.