Zbliża się sezon jesienno-zimowy. W tym czasie szczególnie narażeni jesteśmy na spadek odporności i przeziębienia. Ratunkiem w tej sytuacji były znane tabletki na infekcję gardła i jamy ustnej. Główny Inspektorat Farmaceutyczny niedawno wycofał je ze sprzedaży. Zaistniały przesłanki, które przesądziły o natychmiastowym trybie decyzji.
Popularne tabletki wycofane ze sprzedaży
Główny Inspektor Farmaceutyczny w decyzji z 24 września 2024 roku poinformował o wstrzymaniu sprzedaży popularnych pastylek na gardło. Komunikat dotyczy całego kraju i nadano mu rygor natychmiastowej wykonalności. Jej powodem okazało się znalezienie w gnieździe blistra zanieczyszczeń o nieznanym pochodzeniu i charakterze. Tabletki, o których mowa to Strepsils z miodem i cytryną. Wstrzymanie dotyczy serii oznaczonej na opakowaniu numerem: RT019, z terminem ważności: 30.11.2026 r. GIF uzasadnia, że wykryte nieprawidłowości stworzyły realne ryzyko wystąpienia trudnych do przewidzenia konsekwencji medycznych. W tej sytuacji kierowano się ochroną zdrowia i życia pacjentów, którzy mogliby przyjąć dawkę niespełniającą wymagań jakościowych. Ważna była natychmiastowa reakcja zabezpieczająca. W wyniku postępowania wyjaśniającego ustalono, że pastylki zakupiono w sklepie spożywczym. Na ten moment nie są znane szczegóły i przyczyna zanieczyszczenia. Zaznaczono, że w momencie wykrycia niezgodności opakowanie bezpośrednie nie było wcześniej otwierane. Jeszcze przed decyzją wydaną przez GIF nie wpłynęły żadne inne zgłoszenia o podobnym charakterze.
Zobacz także:
Przyczyny bólu gardła
Za 80 proc. przypadków zapalenia gardła odpowiedzialne są wirusy. Początkowe objawy można rozpoznać po zaczerwienieniu i obrzęknięciu błon śluzowych. Pacjentom często towarzyszy gorączka i skarżą się na ból ucha lub głowy. Niepowikłane zapalenie gardła często mija po 5-7 dniach od początku infekcji. Jeśli stan podrażnienia niepokojąco długo się utrzymuje, mogło dojść do bakteryjnego powikłania infekcji. Należy wtedy niezwłocznie udać się do lekarza po nowe zalecenia odnośnie leczenia.
Ból gardła jest powszechnym zjawiskiem, ponieważ czynniki chorobotwórcze przedostają się do organizmu głównie przez nos i gardło. Niższa temperatura, która zwiastuje jesienny sezon, powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych pod wpływem zimna. Słabe krążenie krwi spowalnia produkcję śluzu, co daje wirusom przestrzeń do zaatakowania gardła.
W zależności od miejsca infekcji wyróżniamy różne rodzaje dolegliwości:
- zapalenie gardła;
- zapalenie migdałków podniebiennych;
- zapalenie krtani.
Domowe zamienniki tabletek na kaszel
Infekcje gardła są jednymi z najczęściej przytrafiających się przypadłości, których doświadczamy przez cały rok. Nie ma tu znaczenia pora roku, czy temperatura. Gardło stanowi pierwszą linię obrony, która ma za zadanie chronić organizm przed drobnoustrojami. Warto zaznaczyć, że jeśli poza bólem gardła pojawiają się inne objawy tj. gorączka czy ból mięśni należy jak najszybciej zgłosić się na kontrolę lekarską. W zaciszu domowym możemy działać jedynie na doskwierające nam objawy. Najczęściej przy podrażnieniach gardła stosuje się zioła, głównie tymianek, szałwię i prawoślaz. Tymianek działa chroniąco na śluzówkę i działa antybakteryjnie. Pomaga w zlikwidowaniu chorobotwórczych drobnoustrojów. Szałwia odkaża gardło i ma przede wszystkim działania przeciwzapalne, a prawoślaz ochrania struny głosowe.
Do domowej inhalacji na ból gardła potrzebujesz:
- miski;
- ręcznika;
- gorącej wody;
- olejku eterycznego (eukaliptusowego lub sosnowego).
Jeśli nie masz specjalnego inhalatora, możesz wykonać wziewy, dostosowując proces do domowych warunków. Napełnij miskę gorącą wodą i dodaj do niej kilka kropel olejku eterycznego. Aby jeszcze lepiej skorzystać z unoszącej się pary, możesz nakryć głowę ręcznikiem. Nachyl się nad miską i głęboko oddychaj oparami. Ten rodzaj inhalacji zaleca się osobom dorosłym i starszym dzieciom.