Bywa mylona z legitymacją emeryta-rencisty, a korzystanie z niej może przynieść ci masę oszczędności. Ogólnopolska Karta Seniora, bo o niej mowa, to świetny sposób, żeby nie zbankrutować na popularnych usługach. To nieduży wydatek, a jej uzyskanie jest banalnie proste. Dzięki tej karcie zyskujesz możliwość skorzystania ze zniżek w ponad 3000 punktów w całej Polsce.
Ogólnopolska Karta Seniora. Jak ją uzyskać?
Program Ogólnopolska Karta Seniora jest autorską inicjatywą Stowarzyszenia MANKO, a możliwość skorzystania z niej przysługuje osobom, które skończyły 60 lat. Aby uzyskać kartę, należy wejść na stronę glosseniora.pl, a następnie wypełnić formularz. Trzeba podać w nim dane osobowe: imię, nazwisko, płeć, miejsce zamieszkania oraz urodzenia, a także dane kontaktowe. Konieczne jest również zaznaczenie, na jaki okres chcemy uzyskać kartę. Jeśli ma to być rok, zapłacimy 35 złotych. W przypadku dwóch lat będzie to 50 złotych. Następnym krokiem jest opłacenie składki członkowskiej. Dane do przelewu znajdują się na wyżej wymienionej stronie internetowej. Ostatni krok to wysłanie formularza wraz z potwierdzeniem wpłaty składki na adres osiedle Urocze 12, 31-953 Kraków. Niektórzy mają również możliwość uzyskania karty bezpłatnie. Dotyczy to mieszkańców 270 gmin, które dołączyły do programu Gmina Przyjazna Seniorom.
Zobacz także:
Na jakie zniżki możemy liczyć?
Posiadanie Ogólnopolskiej Karty Seniora upoważnia do skorzystania ze zniżek w ponad 3 tys. punktów w całej Polsce. Dzięki niej możemy zapłacić mniej na przykład w sanatoriach i uzdrowiskach. Dostępne są nawet dziesięcioprocentowe zniżki na pobyty. W niektórych miejscach taniej wyjdą nas też zabiegi. Wiele ofert jest dostępnych także w rozlicznych centrach kultury. Można w nich skorzystać na przykład ze zniżek na bilety. Rabaty czekają nas również w muzeach. Możemy się w nich spotkać z upustami rzędu 25, a nawet 50 procent. Mniej zapłacimy też za przejazdy niektórymi taksówkami oraz busami.
Warto przyjrzeć się też ofertom hotelowym. Niektóre z nich proponują nawet 15 procent rabatu na noclegi. To samo tyczy się pensjonatów, ośrodków wypoczynkowych i domów wczasowych. Ze zniżek możemy skorzystać również w niektórych salonach fryzjerskich i kosmetycznych. Rabaty mają w swojej ofercie także salony optyczne. Nawet wizyta w kwiaciarni może wiązać się z oszczędnością, jeśli korzystamy z Ogólnopolskiej Karty Seniora. Dotyczy to też centrów sportowych, restauracji i kawiarni. Wachlarz możliwości jest naprawdę ogromny.
Legitymacja emeryta-rencisty a Ogólnopolska Karta Seniora
Niektórym zdarza się mylić Ogólnopolską Kartę Seniora z legitymacją emeryta-rencisty. Główna różnica między nimi polega na tym, że tę drugą przyznaje się z „automatu" i nie trzeba składać o nią wniosku ani za nią płacić. Kto otrzymuje legitymację emeryta-rencisty? Chodzi o osoby, które mają prawo do renty, emerytury lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Obecnie seniorzy dostają ją w formie elektronicznej i jest ona dostępna w aplikacji mObywatel. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia ją automatycznie, należy ją jedynie dodać do swojego mObywatela. Aby to zrobić, należy wybrać opcję „Dodaj dokument”, a następnie na liście odszukać opcję „Legitymacja emeryta-rencisty”. Wersja elektroniczna ma taką samą moc prawną, jak tradycyjna wersja dokumentu. Jeśli jednak wolimy posługiwać się fizyczną formą legitymacji, musimy złożyć wniosek o jej wydanie.
Legitymacja emeryta-rencisty również upoważnia nas do korzystania z wielu zniżek. Używając jej, możemy ubiegać się o:
- zniżki na niektóre leki;
- zniżki na przejazdy koleją oraz komunikacją miejską;
- zwolnienie z abonamentu RTV;
- możliwość uzyskania zniżek w różnych sklepach;
- zmniejszenie opłat w ośrodkach uzdrowiskowych oraz placówkach kultury;
- zwolnienie z części opłat za rehabilitację;
- odliczenie od podatku leków przepisanych przez lekarza na kwotę powyżej 100 złotych.