Dokument, który uprawnia do wielu zniżek, to legitymacja emeryta-rencisty. Kto może ją dostać? Osoba posiadająca prawo do emerytury, renty bądź nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Sprawdź, co musisz zrobić, aby uzyskać taką legitymację, a także co możesz zyskać, korzystając z niej.

Jak uzyskać legitymację emeryta-rencisty?

Istnieją dwa sposoby, aby zdobyć legitymację emeryta-rencisty. Wydaje się ją w dwóch formach: fizycznej i elektronicznej. Wersję tradycyjną, w formie karty, uzyskuje się poprzez złożenie wniosku osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Formularz wniosku o wydanie legitymacji emeryta-rencisty znajdziemy pod nazwą ERL na stronie ZUS-u. We wniosku wybieramy sposób odbioru legitymacji. Może ona zostać nam wysłana pocztą na adres wskazany we wniosku. Dostępna jest także opcja odbioru legitymacji w placówce ZUS-u (osobiście lub przez osobę upoważnioną). Można również uzyskać legitymację w formie elektronicznej, poprzez aplikację mObywatel, wtedy nazywa się ją mLegitymacją. Jest ona wystawiana przez ZUS automatycznie, jednak to osoba zainteresowana jest zobowiązana do dodania jej do swojej aplikacji mObywatel. W tym celu należy wybrać opcję „Dodaj dokument”, po czym należy wybrać z listy opcję „Legitymacja emeryta-rencisty”. Dzięki wykonaniu tych kroków można korzystać z dokumentu. Co ważne, obie karty mają taką samą moc prawną.

Zobacz także:

Do jakich zniżek uprawnia legitymacja emeryta-rencisty?

Z faktu posiadania legitymacji emeryta-rencisty płynie wiele korzyści. Dzięki niej można skorzystać z wielu ulg i zniżek. Dotyczy to oczywiście karty zarówno w formie tradycyjne, jak i elektronicznej mLegitymacji. Wśród korzyści płynących z posiadania legitymacji można wymienić:

  • zniżki na niektóre leki;
  • zniżki na przejazdy koleją oraz komunikacją miejską;
  • zwolnienie z abonamentu RTV;
  • możliwość uzyskania zniżek w różnych sklepach;
  • zmniejszenie opłat w ośrodkach uzdrowiskowych oraz placówkach kultury;
  • zwolnienie z części opłat za rehabilitację;
  • odliczenie od podatku leków przepisanych przez lekarza na kwotę powyżej 100 zł.

Legitymacja emeryta-rencisty. Uważaj na oszustów!

Oszuści traktują starsze osoby jako łatwe cele oszustw i wyłudzeń. Przed praktykami oszustów przestrzega Regionalna Rzeczniczka Prasowa ZUS Województwa Dolnośląskiego, Iwona Kowalska-Matis:

Nasi najstarsi klienci są postrzegani przez oszustów za łatwe do oszukania osoby, dlatego apeluję o to żeby nie udostępniać danych z legitymacji emeryta –rencisty czy z dowodu osobistego osobom, które o to proszą w niejasnym celu.

Ekspertka opowiada również o sposobach, w jakie przestępcy próbują podszywać się po pracowników ZUS-u:

Mieliśmy przypadek, że do jednego z klientów ktoś zadzwonił, przedstawił się, jako pracownik ZUS i prosił o podanie danych z legitymacji emeryta-rencisty w celu ich zweryfikowania. Jako powód podał rzekomą awarią systemu w ZUS. Był na tyle przekonujący, że klient podał dane, o które prosił oszust. Po rozmowie z córką sprawę zgłosił na policję.

Dlatego też warto mieć się na baczności i w takich sytuacjach weryfikować tożsamość rzekomego pracownika ZUS-u.