Pierwsze dni wiosny to także doskonały czas na zaplanowanie przez ogrodników wszelkich upraw i prac związanych z pielęgnacją kwiatów, warzyw i owoców w swoim ogrodzie. Kwiecień to też idealny moment na posadzenie tzw. przedplonów, czyli roślin, które poprzedzają kolejne hodowane w danym miejscu uprawy. Zabieg ten jest niezwykle istotny przede wszystkim dla pomidorów, gdyż dzięki temu ich krzaczki aż uginają się od soczystych plonów. Jaki przedplon będzie dla nich najlepszy?

Jak działa przedplon na pomidory?

Przedplon to roślina, która ze względu na krótki okres wegetacji rośnie szybko i intensywnie, a oprócz tego, ma także swoje specjalne zadanie, jakim jest wzmocnienie ziemi przed uprawą innych gatunków roślin, warzyw i owoców. O jego posadzeniu wiosną powinien pomyśleć każdy szanujący się ogrodnik. Zadaniem przedplonów jest między innymi:

Zobacz także:

  • ochrona ziemi przed nadmierną wilgocią,
  • zapobieganie rozwojowi uporczywych i wciąż odrastających chwastów,
  • oraz poprawienie jakości gleby poprzez wpływ na rozwój cennych mikroorganizmów w glebie.

Jaki jest najlepszy przedplon dla pomidorów?

Pomidory to jedne z najchętniej i najczęściej wybieranych warzyw wśród ogrodników, a to nic dziwnego, ponieważ latem ich krzaczki obrastają w soczyste i nienaszpikowane chemią plony, które z powodzeniem można wykorzystać w przeróżnych kombinacjach kulinarnych. Są doskonałym dodatkiem do kanapek, sałatek, zup i sosów.

Aby zapewnić sobie dostęp do błyskawicznie i obficie rosnących pomidorów przez cały sezon wiosenno-letni, warto przed ich uprawą przygotować odpowiedni przedplon. Najlepsza dla nich okazuje się bez wątpienia pietruszka. To popularne warzywo można posadzić już w kwietniu, tuż po przymrozkach, a dzięki temu zyskasz w ogrodzie nie tylko skuteczne zabezpieczenie przed rozwojem szkodników, chwastów oraz poprawę kondycji gleby, ale i kolejny plon, który z powodzeniem wykorzystasz w wielu potrawach w kuchni.

Jak poprawnie uprawiać pietruszkę?

Jednym z większych atutów pietruszki jest fakt, że warzywo nie potrzebuje zbyt wysokich temperatur do szybkiego i intensywnego kiełkowania. Należy pamiętać, że pierwszy wysiew można zrobić już w kwietniu, kiedy ryzyko przymrozków nie jest już tak poważnym zagrożeniem. Przed rozpoczęciem sadzenia pietruszki ziemię powinno się odpowiednio spulchnić i wzmocnić poprzez użycie kompostu. Najlepiej, jeśli jest ona przepuszczalna i o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Warzywo preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione. Należy je siać w rzędach co około 15 cm na głębokości 1,5 cm. Warto też pamiętać o jego regularnym podlewaniu, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach.