Jeśli uprawiacie w swoim ogrodzie ogórki gruntowe, przyda się wam ten domowy nawóz. Ma wiele zalet, a jedną z nich jest ekologiczność, wynikająca z naturalnych składników. Poza tym nawóz ten silnie wspomaga wzrost ogórków, co bezpośrednio przyczyni się do letniego wysypu tych warzyw. Gnojówka z pokrzyw jest prosta w zastosowaniu, a efekty jej działania widać gołym okien.

Domowy i ekologiczny nawóz do ogórków gruntowych

Gnojówka z pokrzyw to domowy nawóz, który jest cennym źródłem składników i minerałów. Stosuje się ją w uprawach ekologicznych, jako stymulant wzrostu roślin i warzyw. Ma także właściwości ochronne, dzięki czemu stosować ją możecie do zwalczania szkodników, grzybów i patogenów.

Zobacz także:

Ten nawóz zawiera kwasy organiczne i może być stosowany jako naturalna alternatywa dla chemicznych nawozów ogrodowych. Zawiera też duże ilości azotu, potasu, żelaza, wapnia, krzemu, cynku, ale również kwasów i soli mineralnych.

Jeśli zastosujecie go w swoim ogródku, możecie mieć pewność, że pobudzi do wzrostu rośliny i zapewni ich obfite kwitnienie oraz plonowanie. Szczególnie polecany jest do warzyw, takich jak ogórki, pomidory czy cukinie. Ale świetnie sprawdzi się też dla kwiatów ogrodowych, trawników czy drzew ozdobnych.

Płynny nawóz z pokrzyw. Jak go wykonać?

Do wykonania gnojówki z pokrzyw, najlepiej zastosować świeżo pocięte liście, zerwane jeszcze przed kwitnieniem. Okres kwitnienia pokrzyw przypada od czerwca do października, dlatego warto zabrać się za sporządzanie tego nawozu jeszcze w kwietniu lub maju.

Do przyrządzenia tej magicznej mikstury dla roślin, takich jak ogórki gruntowe, musicie przygotować 1 kg młodych liści pokrzyw bądź 200 gramów suchego ziela. Potrzebna wam będzie również odstana woda deszczowa (około 10 litrów).

Gnojówkę z pokrzyw sporządzicie zalewając świeże lub suszone liście 10 litrami wody. Możecie to zrobić w plastikowym pojemniku, takim jak wiadro. Następnie naczynie, w którym spoczywa mieszanka, przykryjcie delikatnym materiałem. Może być to gaza, płótno czy stara firanka. Pojemnik odstawcie w ustronne miejsce, ponieważ nawóz będzie wydzielał nieprzyjemny zapach.

Gnojówka z pokrzyw i jej zastosowanie w ogrodzie

Domowy nawóz z pokrzyw musi przejść proces fermentacji. Aby go wspomagać, mieszajcie nawóz 2 razy dziennie — rano i wieczorem. Zakończy się on po około 2-4 tygodniach. Koniec fermentacji gnojówki z pokrzywy rozpoznacie po tym, że ciecz znajdująca się w zbiorniku będzie zielona i klarowna. Nie powinna znajdować się już na niej piana. Tak przygotowana gnojówka z pokrzywy nadaje się do stosowania.

Zielony domowy nawóz należy używać po rozcieńczeniu. Zanim podlejecie ogórki gnojówką, trzeba ją rozcieńczyć z wodą w proporcji 1:10. Następnie wystarczy podlać nim rośliny. Można to robić raz na 2-3 tygodnie, od czerwca do końca sierpnia.

Nierozcieńczoną gnojówką z pokrzyw możecie dodatkowo zasilić swój kompost bądź zastosować jako nawóz przed uprawą roślin.

Zbawienne działanie pokrzyw na ogórki

Gnojówka z pokrzyw pozytywnie wpływa na ogórki gruntowe, ponieważ jest bogatym źródłem składników odżywczych, zwłaszcza azotu, który wspomaga ich wzrost i rozwój. Dodatkowo zawiera inne ważne pierwiastki, takie jak potas, żelazo, fosfor i wapń, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania roślin.

Warto też pamiętać, żeby z cieczą tą obchodzić się delikatnie. Podczas przelewania w mniejsze pojemniki należy używać gumowych rękawic i uważać, aby gnojówka nie znalazła się na naszej skórze, ponieważ jej nieprzyjemny zapach pozostanie na niej na cały dzień. Gnojówkę możecie też podzielić na mniejsze części i przechowywać w pojemnikach w ciemnym miejscu. Dzięki temu nawóz starczy wam na długi czas.

Dzięki stosowaniu tego naturalnego nawozu będziecie mieć pewność, że ogórki gruntowe w waszym ogrodzie wyrosną i zaleją się plonami. Przez cały okres kwitnienia będziecie zbierać duże i pyszne warzywa.