Rozliczenie rocznego PIT to dla wielu osób szansa na odzyskanie części zapłaconego podatku. Jednak nie wszyscy podatnicy mogą liczyć na zwrot. Wiele zależy od wysokości dochodów, zastosowanych ulg oraz poprawności wypełnienia deklaracji. W niektórych przypadkach urząd skarbowy może nawet zatrzymać zwrot na poczet zaległych zobowiązań. Sprawdź, kto nie otrzyma zwrotu podatku i dlaczego.

Rozliczenie PIT za 2024 rok. Kiedy skarbówka wypłaci zwrot podatku?

Ministerstwo Finansów udostępni wstępnie wypełnione zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT na platformie e-Urząd Skarbowy 15 lutego 2025 roku. Dopiero od tego dnia będzie można sprawdzić formularz, wprowadzić ewentualne zmiany i wysłać. Czas na rozliczenie PIT za 2024 rok trwa do 30 kwietnia 2025 roku. Co istotne, deklaracje PIT-37 i PIT-38 zostaną automatycznie zaakceptowane w dniu 30 kwietnia, jeśli podatnik ich wcześniej nie odrzuci ani nie złoży w innej formie (wyjątki to PIT-28 i PIT-36 - te formularze podatnik musi zatwierdzić sam). 

Zobacz także:

Składając PIT za 2024 rok (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 oraz PIT-38) w formie elektronicznej, nadpłatę otrzymamy 45 dni od dnia złożenia wniosku. Z kolei wybierając tradycyjną formę składania formularza, czyli papierową, na zwrot podatku trzeba będzie czekać do trzech miesięcy. Co istotne, jeśli PIT został złożony przed 15 lutego, to czas na zwrot nadpłaty i tak liczony będzie od 15 lutego. 

To osoby nie dostaną zwrotu podatku. Zobacz listę

Nie wszyscy podatnicy otrzymają zwrot podatku w rozliczeniu PIT. Istnieje kilka sytuacji, które mogą sprawić, że nie będzie przysługiwał zwrot podatku:

  • Jeśli podatnik zapłacił dokładnie tyle podatku, ile wynika z jego dochodów, nie otrzyma zwrotu. Zwrot podatku przysługuje tylko w przypadku nadpłaty, czyli gdy zapłacono więcej, niż wynikało z obliczeń.
  • Podatnik, który zarobił mniej niż kwota wolna od podatku (w 2024 roku wynosiła 30 tys. zł), nie będzie musiał płacić podatku, więc nie będzie też nadpłaty, którą można by zwrócić.
  • Wysokie dochody również mogą być przeszkodą w otrzymaniu zwrotu podatku, zwłaszcza w przypadku gdy przekroczone zostały limity na skorzystanie z ulg.
  • Pracujący w szarej strefie, a więc nieodprowadzający zaliczek na podatek dochodowy, również nie otrzymają zwrotu podatku.
  • Osoby, które nie skorzystały z ulg przysługujących im w ramach systemu podatkowego, mogą nie zobaczyć na rozliczeniu nadpłaty,
  • Jeżeli PIT jest błędnie wypełniony (np. źle obliczona kwota dochodu, błędnie wskazane ulgi lub odliczenia), urząd skarbowy może odmówić zwrotu podatku, a korekta deklaracji może być konieczna.
  • Jeżeli podatnik ma zaległości podatkowe, zwrot podatku może zostać przekazany na pokrycie tych zobowiązań.
  • Urząd Skarbowy może uznać deklarację za nieważną, jeśli zawiera błędne dane.